Universitas Ostraviensis

Vypnout grafiku  |  Mapa stránek  |  Vytisknout  |               
CZ EN
NÁSTĚNKA

autor: Škarpich Václav
23. 10. 2019
Nepřítomnost na katedře a zrušení konzultačních hodin

autor: Tichavský Radek
21. 10. 2019
Zrušení konzultačních hodin 22.10.2019

autor: Břežný Michal
18. 10. 2019
Přesun konzultačních hodin na středu 23.10.

autor: Kapustová Veronika
9. 4. 2019
Zrušení konzultačních hodin 10. 4. 2019

Starší příspěvky...

Zajímavosti | „Atmosféra školy je uvolněnější a vstřícnější než třeba v Praze“

„Atmosféra školy je uvolněnější a vstřícnější než třeba v Praze“

„Atmosféra školy je uvolněnější a vstřícnější než třeba v Praze“
Kristýna o sobě tvrdí, že je věčný student. Od ukončení střední školy vystřídala několik oborů, nakonec si vybrala fyzickou geografii. „Tvrdohlavost a umíněnost by mohly být má krycí jména. :) Zřejmě díky těmto vlastnostem jsem mohla nahlédnout do „akčnějšího“ dění naší školy. Ráda zkouším a objevuji nové věci, chvilku neposedím a snažím se toto nadšení více či méně úspěšně přenášet i na druhé.“ Mimo výpomoc ve školních činnostech se věnuje i školení komunikačních a prezentačních dovedností. „Zřejmě mám to štěstí, že škola je můj koníček, takže většina volného času je zaplněna něčím souvisejícím s ní. Jsem zimní člověk, takže doufám, že letos konečně už udeří ty pravé mrazy.“ :)
 
Kristýno, jsi předsedkyní Spolku studentů geografie. Čím se zabýváte a proč jste vznikli?
V SSG funguji poměrně krátkou dobu oproti jejím kmenovým členům, takže jako odpověď na tuto otázku budu citovat jednoho ze zakladatelů SSG Honzu Frice:
„Spolek studentů geografie jsme zakládali s pocitem, že se studenti geografie (zprvu ještě pouze KSGRR) mezi ročníky moc neznají a že neexistuje subjekt, který by studentský život geografů na fakultě nějak spojoval. Z jiných fakult jsme věděli, že studenti pořádají různé plesy, večírky, ale u nás nikdo nic takového nedělal (pokud nepočítáme, že si lidi z ročníku zajdou večer na pivo). Také jsme chtěli skrze Spolek nějak přiblížit studenty učitelům a naopak, proto vlastně úplně první akce Spolku byla beseda s doc. Rumpelem o tom, jak se vlastně on ke geografii dostal, jaká byla jeho cesta studiem, prostě taková inspirace pro současné studenty. Začali jsme dělat jednou ročně geografické veselice, jejichž původním smyslem bylo hlavně to, aby se přišli jednak prváci trochu rozkoukat mezi ostatní geografy - tzn. není to párty jen pro prváky, právě naopak. No a už od začátku bylo jasné, že chceme organizovat i různé přednášky a besedy, které budou nějakým způsobem lehkou formou doplňovat to, čím se zabývají naše obory. Poměrně záhy, i když zvolna, se začala projevovat i snaha oslovit studenty KFGG, jelikož napříč katedrami se studenti podle nás neznali už vůbec a přišlo nám to škoda."
Osobně myslím, že se nám tuto prvotní vizi daří naplnit a v mnohém jsme ji rozšířili. A pokud jde o propojení kateder KSGRR a KFG, daří se nám to velice dobře. Co do počtu členů SSG z těchto kateder je to fifty fifty a jsem velice ráda za iniciativu studentů napříč ročníky i obory. Do budoucna se doufám naše řady i aktivity ještě rozrostou.
 
Považujete SOVU za svou konkurenci? 
Záludná otázka :) Samozřejmě jsme rádi, že na fakultě vznikla další akční skupina, která podporuje i mimoškolní dění. Z biologů jsme si rádi dělávali srandu, že mají jen čtenářský klub, takže SOVA možná vnikla na truc SSG :) Jako konkurenci bychom ji do jisté míry mohli brát, spíše v ohledu možných termínů našich a jejich akcí a blokací místností, ale pak je tady ovšem ta zdravá konkurence a dravost. Je dobré mít kolem sebe další nadšené a akční lidi, podněcuje nás to k větší aktivitě. Se SOVOU máme dobré vztahy a plánujeme i společné aktivity, jelikož minimálně obor ochrana a tvorba krajiny má k biologii blízko a nevyužít tohoto propojení by bylo plýtváním. Takže už se těším na první společnou aktivitu SSG s SOVY, abychom rozvířili podezření o konkurenčním boji. Zatím si auta klíči neobcházíme :)
 
Co chystá Spolek dále do budoucna?
Již 12. 4. nás čeká první beseda z nového cyklu Poznej (práci) svého učitele. Pravidelně budeme pořádat besedy s vybranými pedagogy (většinou jako reakce na ohlas studentů) kde budou povídat nejen o své práci a výzkumu, ale také trošku přiblíží i sebe a svou cestu studiem a podělí se o nabyté zkušenosti a zážitky. Cílem je přiblížit vyučující studentům a naopak. Jako interní cíl jsme si vytyčili, aby studenti viděli, že učitelé jsou taky jen lidé :) Dále se připravujeme na Zahájení májalesovského měsíce, na Májales samotný, zúčastníme se také Bambifestu. Také pomalu ale jistě oslovujeme doktorandy KSGRR a KFG s návrhem na případnou spolupráci. Plánujeme také spolupráci se SOVOU, především na společných terénních exkurzích, kde máme zatím možnost největšího propojení. A našim největším počinem do budoucna je organizace adaptačních kurzů pro první ročníky oborů KFG a KSGRR. Již teď pracujeme na bližším konceptu a jsme v jednání s vedením. Doufáme, že právě tato aktivita se stane do budoucna jednou z našich pilotních. Samozřejmě uvidíme po prvním ročníku, který jistě bude „křest ohněm“. 
 
Jak takový adaptační kurz bude vypadat?
Adaptační kurz by měl sloužit k tomu, aby se mimo školní prostředí poznali studenti ještě před samotnou výukou a imatrikulací. Základní kostra je velice podobná „víkendovkám“ či táborům, které leckdo zažil. Seznamky, sportovní hry, večerní posezení. A k této základní kostře se přidružují aktivity odpovídající oborům. Ať už jsou to zajímavé přednášky (opravdu střídmě, není cílem, aby nám celou dobu proseděli jako ve škole), terénní výlety nebo aktivity se staršími studenty. Samozřejmě je výhodou, že adapťáky pro prváky pořádají starší a zběhlejší kolegové, po celou dobu tak mají možnost se na cokoliv zeptat, probrat, poradit, a to vše mimo školu, v pro mnohé uvolněnějším prostředí. Našim cílem je dát těmto studentům možnost se poznat a stmelit ještě před samotnou docházkou, možnost získat všechny potřebné informace v neformálnějším prostředí a samozřejmě si s počínajícím akademickým rokem užít trošku zábavy :) Doufáme, že to prospěje jak lepší informovanosti studentů, tak také jejich všeobecnému fungování na škole... snad už se poté nebudou zmateně divit, kdo že to vlastně s nimi studuje, a že doktorand opravdu není univerzitní lékař :) 
 
Hlásí se k vám noví členové z řad studentů?
Především posledních pár týdnů nás oslovili studenti, že by se rádi zúčastnili našich schůzí, takže ohlas z jejich strany určitě je. Jenom tento akademický rok se spolek o několik nových členů rozrostl. Nábor jako takový do budoucna plánujeme, ovšem jsme rádi za jakoukoliv iniciativu z řad studentů. Již se k nám doneslo z pár stran, že SSG je něco jako elitářský spolek, takže bych určitě touto cestou řekla, že do elity máme jistě daleko :) Jsme parta nadšených a aktivních studentů, pro které škola není jen o sezeních na přednáškách, takže do svých řad rádi přivítáme kohokoliv, kdo na to má stejný názor, vážně nekoušeme :)
 
Jak se ti vlastně na univerzitě studuje? Jsi spokojená? V čem vidíš nedostatky?
Než jsem zakotvila na KFG, prošla jsem si i jinými obory a městy a musím říct, že Ostrava i škola mi přirostly k srdci nejvíce. Dodnes bývám občas překvapena přístupem vyučujících, v drtivé většině samozřejmě pozitivně. Atmosféra školy je uvolněnější a vstřícnější než třeba v Praze. Je pravdou, že asi jako skoro každý student občas bojuji s požadavky některých předmětů a někdy mi rozum stojí nad poměrem náročnost/kredity. Takto je ovšem systém nastavený a každý student občas nad něčím brblá :) Na škole se mi velice líbí podpora aktivních studentů. Ať už jde o studentské organizace, možnost zapojení se do projektů či libovolná mimoškolní smysluplná aktivita, neshledala jsem se ještě s odmítnutím podpory. To je pro mne obrovské plus této školy. Mezi nedostatky bych mohla zařadit především nekončící příběh zápisu rozvrhů. To už jsou pravidelné nervy jednou za semestr, na které se člověk musí připravit. Velkým problémem je (ne)přístup mnoha studentů, s tím ale bohužel samotná škola zmůže málo. Celkově to hodnotím velice pozitivně, líbí se mi proměny atria, které pokračují, a takovou třešničkou na dortu už by jen byla dlouho diskutovaná kantýna :)
 
Slovo kantýna evokuje časy minulého režimu. Nemohla by to být moderní kavárna? 
Dostáváme se na tenký led slovíčkaření :) Samozřejmě moderní kavárna zní lépe než kantýna. Jde spíše o zaběhlé výrazy, které pamatujeme ještě ze základních či středních škol. Když se řekne kantýna nebo bufet, zřejmě každý student si hned evokuje postarší paní, což není zrovna žádoucí, a všechen sortiment, který vysokoškolák během dlouhého dne může potřebovat – od pečiva, přes nápoje, kávu, energeťáky až po něco sladkého na zub. Moderní kavárna zní minimálně pro mne velice hezky a příjemně, ale přiznávám, že se mi hůře zasazuje do prostředí našeho atria. Možná ještě lépe řečeno, snažím se si představit, co vše do toho můžu očekávat. Nicméně proměny atria směřují k tomu, že zde bude velice příjemné prostředí k posezení, ať už u svačiny, učení nebo šálku dobré kávy z moderní kavárny :) 
 
Já pevně doufám, že v átriu nebude ani postarší paní v bílém plášti, ani bagety, ani energeťáky. Prostředí by mělo být kultivované. Děkuji Ti za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.
 
Autor: Jan Lenart

KONTAKT:

adresa:
Katedra fyzické geografie a geoekologie

Přírodovědecká fakulta
Ostravská univerzita v Ostravě
Chittussiho 10
710 00 Ostrava – Slezská Ostrava

 

telefon:
597 092 300, 553 462 300


email:
vaclav.skarpich@osu.cz
pavlina.stepanova@osu.cz

MAPA:

mapa.png, 24 kB

 


Počet přístupů (od 5. 4. 2016): 2815