Universitas Ostraviensis

Vypnout grafiku  |  Mapa stránek  |  Vytisknout  |               
CZ EN
NÁSTĚNKA

autor: Škarpich Václav
23. 10. 2019
Nepřítomnost na katedře a zrušení konzultačních hodin

autor: Tichavský Radek
21. 10. 2019
Zrušení konzultačních hodin 22.10.2019

autor: Břežný Michal
18. 10. 2019
Přesun konzultačních hodin na středu 23.10.

autor: Kapustová Veronika
9. 4. 2019
Zrušení konzultačních hodin 10. 4. 2019

Starší příspěvky...

Zajímavosti | „Snažte se zaujmout už během studia"

„Snažte se zaujmout už během studia"

„Snažte se zaujmout už během studia"
Hana Bordovská (30). Od dětství má ráda přírodu a tak bylo asi i jejím osudem, že ji tato záliba provázela během studia a nyní i v zaměstnání. Pochází z Frenštátu pod Radhoštěm a pracuje na Pozemkovém úřadě ve Frýdku-Místku. Mezi její koníčky patří cestování, jízda na kole, inline brusle, turistika a srazy veteránů.
 
Hanko, jsi absolventkou oboru Ochrana a tvorba krajiny na naší katedře. Magisterský titul ti byl udělen v roce 2010. Vzpomínáš si, jaký to tehdy byl pocit?
Je to už přece jen pět let, ale pamatuji si, že při přebírání diplomu to byl obrovský pocit radosti i úlevy, zároveň jsem byla šťastná, že mám kolem sebe spolužáky, bez kterých bych si „studentská léta“ tak neužila, i svou rodinu, která mě při studiu podporovala.
 
Jaká byla tvá očekávání „s titulem v kapse“?
Tak trochu jsem očekávala, že se mi pracovní nabídky jen pohrnou :-)
 
A jaká byla nakonec realita? 
Trošku jiná, bez praxe a pracovních zkušeností jsem mnohdy na zaslaný životopis nedostala ani odpověď. Nakonec se mi vyplatilo to, že během studia a psaní diplomové práce jsem spolupracovala a byla v kontaktu s lidmi z Pozemkového úřadu v Novém Jičíně, kde se asi tři měsíce po tom, co jsem dostudovala, uvolnilo místo referenta pozemkových úprav. Stalo se tedy, že jsem na toto místo nastoupila a s půlroční přestávkou pracuji stále jako referent pozemkových úprav, nyní však na Pobočce Frýdek-Místek. 
 
Můžeš přiblížit, co je náplní tvé práce?
Mám na starost tři katastrální území, kde probíhají komplexní pozemkové úpravy. Samotný počátek spočívá ve vytipování území, kde se pozemkové úpravy zahájí a to například z důvodu ohrožení území erozí, nutností zpřístupnění pozemků nebo na základě žádostí vlastníků. Poté nastává administrativní proces spolu s prací v terénu, který se vlastně prolíná celou pozemkovou úpravou od úvodního jednání, šetření hranic vlastníků v terénu, zpracování plánu společných zařízení, navržení a odsouhlasení nových pozemků s vlastníky a nakonec schválení návrhu nového uspořádání pozemků a přechod vlastnických práv v katastru nemovitostí. Toto je samozřejmě proces popsaný jen ve zkratce, pozemková úprava od začátku po zápis do katastru nemovitostí trvá několik let a během této doby proběhne velké množství jednání ať už s vlastníky, dotčenými orgány státní správy i projektanty pozemkových úprav.
 
Musela ses ze začátku v práci naučit vše, jak se říká od píky, nebo tě univerzita na povolání připravila dobře?
Příprava v rámci studia mi dala znalosti odborných pojmů a nabyté vědomosti jsem ocenila při skládání zkoušek a testů, kterými jsem po nástupu do zaměstnání musela projít. Samozřejmě značnou část toho, co se v práci po mě požaduje, jsem se musela zaučit od kolegů nebo prostě získat praxi tím, že jsem chodila do terénu i na jednání spolu s kolegy a prostě jsem jen poslouchala. A protože terén a problematika daného území je pokaždé odlišná, pokud to čas dovolí, snažím se být na jednáních a místních šetřeních co nejvíce.
 
S pozemkovými úpravami ses setkala jako první v předmětu ing. Duška, nepletu se?
Předmět se mi líbil hned od začátku, forma i obsah výuky mě zaujaly natolik, že jsem se z tohoto předmětu rozhodla zpracovat diplomovou práci. Troufnu si říct, že mi tento předmět pozitivně ovlivnil budoucnost a i proto bych chtěla touto formou ing. Duškovi poděkovat :-)    
 
Doufejme, že si to přečte :-) Je něco, co bys doporučila našim studentům vzhledem k jejich budoucímu uplatnění na trhu práce?
Všem bych doporučila už během studia kontaktovat firmy, společnosti nebo i úřady, které mají se studovaným oborem něco společného a snažit se třeba při psaní seminárních prací, referátů a podobně zaujmout natolik, aby jakmile studium dokončí, mohli a měli alespoň pár takovýchto „želízek v ohni“, kde by se mohli ucházet o práci a při tom už by se tam o nich vědělo.
 
Hanko, jsem zvědavý, kolik současných studentů se touhle radou bude řídit. Plánuješ do budoucna ještě další kariérní růst?
Samozřejmě bych byla ráda, kdyby má práce byla ohodnocena ať už lépe finančně nebo i zajímavější/vyšší pracovní pozicí. Jak jsem ale za několik let ve státní sféře poznala, nakonec většina věcí, co si člověk plánoval, se uskutečnila úplně jinak, takže se nechám překvapit, co si na mě budoucnost chystá.
 
A teď něco na odlehčení na závěr. Vzpomeneš si z doby svého studia na nějakou veselou historku?
Vzpomínám si, jak jsem na přednášku dorazila se zabalenou taškou v domnění, že jakmile skončí, pojedu domů. Stačila chvilka s mými spolužáky a odjezd se nekonal, všichni jsme skončili na Stodolní a akce se protáhla až do brzkých ranních hodin. 
 
Navštívila jsi budovu univerzity v rámci Noci vědců. Pozoruješ v prostředí školy nějakou změnu oproti době, kdy jsi ji navštěvovala jako studentka?
Za největší změnu považuji přistavený vestibul, který mě při Noci vědců nadchl pro své multi využití. Ráda jsem si prošla i chodby, kde jsem při prohlížení vitrín s exempláři a čtení posterů zavzpomínala na studium, v myšlenkách se vrátila o několik let zpět a tak trochu i zalitovala, že těch pět let studia tak rychle uteklo.
 
Tak se těšíme, že se ukážeš zase na nějaké akci, mnoho štěstí.
Autor: Jan Lenart
 

KONTAKT:

adresa:
Katedra fyzické geografie a geoekologie

Přírodovědecká fakulta
Ostravská univerzita v Ostravě
Chittussiho 10
710 00 Ostrava – Slezská Ostrava

 

telefon:
597 092 300, 553 462 300


email:
vaclav.skarpich@osu.cz
pavlina.stepanova@osu.cz

MAPA:

mapa.png, 24 kB

 


Počet přístupů (od 30. 9. 2015): 2792