Zajímavosti | Výstava Proměny Ostravy na mapách

Výstava Proměny Ostravy na mapách

Ostrava prošla v posledních 250 letech výraznými funkčními, sociálními a fyzickými proměnami. Novodobá etapa historie města, odstartovaná objevem uhlí a rozvojem průmyslu, se projevovala silným přílivem nového obyvatelstva, rozrůstáním zástavby a proměnou hospodářství. Město, rozkládající se na soutoku čtyř velkých řek, specifické silným zastoupením těžkého průmyslu, svým národnostním složením a strukturou společnosti postupně rostlo a stávalo se významným správním a společenským centrem oblasti. Staré mapy nám dávají ucelený obraz o dřívější podobě města, o podobě, která již dnes nemusí být pravdou, neboť Ostrava rostla a intenzivně se měnila. Výstava „Proměny Ostravy na mapách“ si klade za cíl představit minulost a významné změny města a způsoby jejich znázornění v mapách. Pro prezentaci byla zvolena forma komentovaných minulých i současných kartografických dokumentů. Autory panelů jsou pracovníci KFGG a KSG PřF OU. Výstava se koná v rámci Mezinárodního roku mapy.

Mezinárodní rok mapy
Mezinárodní rok mapy (International Mapy Year, IMY) je celosvětová oslava mapy a její unikátní role v našem světě. S podporou Organizace spojených národů poskytuje Mezinárodní rok mapy příležitosti prokázat význam mapy a geografických informací ve vědě, technologiích a umění. Jednou z možností jak propagovat mapy a poukázat na jejich nezastupitelnou roli je také uspořádání výstavy.

Počet přístupů (od 15. 4. 2016): 465