13. 11. 2017
Zrušení konzultačních hodin 15.11.2017

6. 11. 2017

Aktuality | Výzkumy nesou ovoce aneb o sesuvech a klimatu

Výzkumy nesou ovoce aneb o sesuvech a klimatu

Již delší dobu zkoumají naši geomorfologové různé typy sesuvů a snaží se pochopit příčiny jejich vzniku a důsledky, které mají tyto přírodní procesy v různých typech krajin. Jelikož se velké množství sesuvů nachází v bezprostřední blízkosti Ostravy, a to v pohořích Vnějších Západních Karpat, tak logicky nejvíc poznatků mají právě o nich. Nashromážděná data sbíraná několik let umožnila pochopit jednu z velmi zajímavých přírodních zákonitostí, o které se již dlouho ve světové geomorfologii uvažovalo. Podobně jako se v krajině opakují povodně, tak se i některé svahy vyznačují opakovaně výraznou nestabilitou. Článek o tomto fenoménu byl v květnu publikován týmu doc. Tomáše Pánka v prestižním vědeckém časopise Quaternary Research (Elsevier). Přesným typem zkoumaných sesuvů jsou ty, které patří k těm nebezpečnějším z hlediska dosahu a rychlosti pohybu. Jedná se o tzv. „complex flow-like landslides“, které se vyznačují pestřejší paletou dílčích sesuvných procesů, které se ve spodní části vyznačují výraznějším ztekucením sesouvajících se hmot. Za použití metod absolutního datování bylo zjištěno, že tento typ sesuvů se v oblasti karpatského flyše vyznačuje reaktivací, jejíž interval se pohybuje v rozmezí 1000 až 2000 let. Příčinou takových typů sesuvů je jednak příznivá geologická stavba a hlavním spouštěčem jsou extrémní hydrometeorologické události. Na základě řady analýz bylo možné sestavit fáze sesouvání v zájmovém území a srovnat je s charakterem klimatu během posledních 12 000 let. Sesuvná aktivita tak představuje vhodný indikátor klimatických změn, o kterých se v posledních letech tak bouřlivě diskutuje. Naši geomorfologové tak přispěli dalším dílkem do poznání složité mozaiky fungování přírody.
Web časopisu se článkem ZDE.

Počet přístupů (od 22. 8. 2013): 1955