Aktuality | Proměny krajiny soutoku Moravy a Dyje v Journal for Nature Conservation

Proměny krajiny soutoku Moravy a Dyje v Journal for Nature Conservation

Oblast soutoku Moravy a Dyje patří k biologicky nejhodnotnějším územím České republiky, navzdory tomu postrádá účinnou ochranu a management, naopak ji ve velkém negativně mění lidské hospodaření. Takové závěry představili ve své studii, publikované v prestižním časopise Journal for Nature Conservation doktorand KFG PřF OU Jan Miklín a entomolog Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd ČR. Článek nazvaný „Erasing a European biodiversity hot-spot: Open woodlands, veteran trees and mature forests succumb to forestry intensification, succession, and logging in a UNESCO Biosphere Reserve“ se věnuje změnám prostorové a věkové struktury lesních porostů. Ty se za poslední století proměnily z mozaiky různě otevřených a rozvolněných lesů s množstvím starých stromů či pařezin  v homogenní zapojený porost, v posledních letech se zde navíc enormně těží. To má negativní dopady na nejrůznější chráněné rostliny a živočichy.

Studie vychází z dizertační práce Jana Miklína, která je součástí rozsáhlého mezioborového výzkumu v oblasti jihomoravských luhů, podpořeného mj. Grantovou agenturou ČR. Cílem je popsání vazeb mezi historickým vývojem krajiny a současným prostorovým rozložením fauny a flóry. Do výzkumu je zapojena více jak desítka vědců z několika pracovišť (Akademie věd ČR, Masarykova univerzita, Česká zemědělská univerzita, …) nejrůznějších specializací (fyzičtí geografové, entomologové, lesníci, ornitologové, botanici).

Počet přístupů (od 8. 10. 2013): 1686