13. 11. 2017
Zrušení konzultačních hodin 15.11.2017

6. 11. 2017

Aktuality | Nové trendy v krajinné ekologii

Nové trendy v krajinné ekologii

Minulý týden 9. – 12. září se v postindustriálním městě Manchesteru ve Velké Británii konal celoevropský kongres International Association of Landscape Ecology (IALE). Sešlo se zde na více než 300 odborníků zaobírajících se krajinnou ekologií a krajinou celkově. Spektrum příspěvků a dílčích sympózií bylo nesmírně široké. Přesto však z prezentovaných výsledků můžeme určit současné trendy v krajinné ekologii, kterými jsou především: ekosystémové služby, klimatické změnyadaptace v územním plánování, účast veřejnosti, ekologické sítě, fragmentace krajiny, změny využití kulturní a urbánní krajiny a monitoring biodiverzity.

Letos po boku českých stálic z Karlovy Univerzity, MENDELU a UPOL stanuli také naši doktorandi – Stano Ruman a Tereza Aubrechtová, kteří v rámci posterové sekce měli možnost prezentovat příspěvky na téma porovnání české, slovenské a skotské metodiky tvorby map povodňového ohrožení a rizika a efektivity využití volně dostupných dat v územně analytických podkladech obcí. Oba zástupci KFG se také zúčastnili dvou tematických exkurzí, z nichž jedna vedla do oblasti Lake District se zaměřením na udržitelný management povodí s participací místních zájmových skupin a druhá se zaměřovala na rozvoj socio-ekonomických aktivit v rámci postindustriálních měst s ukázkou příměstských částí Manchasteru.

Přesto že Českou republiku na kongresu zastupovalo asi 20 účastníků, s litováním musíme konstatovat, že český výzkum za moderními trendy zmiňovanými výše zaostává.

Poster_Ruman pdf
1.86 MB